Zyxel Güvenlik Duvarları ve VPN'ler Aktif Siber Saldırı Altında.

 Tayvanlı ağ ekipmanı şirketi Zyxel, müşterilerinin güvenlik duvarı ve VPN sunucuları gibi güvenlik ürünlerinin "küçük bir alt kümesini" hedef alan devam eden bir siber saldırı konusunda uyarıyor.


Saldırıları "sofistike bir tehdit aktörüne" bağlayan firma, saldırıların, uzaktan yönetim veya SSL VPN'in etkinleştirildiği cihazları, yani yerinde ZLD bellenimi çalıştıran USG/ZyWALL, USG FLEX, ATP ve VPN serilerini ayırdığını kaydetti.


Zyxel, Twitter'da paylaşılan bir e-posta mesajında: "Tehdit aktörü bir cihaza WAN aracılığıyla erişmeye çalışır; başarılı olursa, kimlik doğrulamasını atlar ve cihazın yapılandırmasını değiştirmek için 'zyxel_slIvpn', 'zyxel_ts' veya 'zyxel_vpn_test' gibi bilinmeyen kullanıcı hesaplarıyla SSL VPN tünelleri kurar," diye belirtti.
Yazıldığı gibi, saldırıların Zyxel cihazlarındaki önceden bilinen güvenlik açıklarından yararlanıp yararlanmadığı veya sistemleri ihlal etmek için sıfır gün kusurundan yararlanıp yararlanmadığı hemen bilinmiyor. Ayrıca saldırının ölçeği ve etkilenen kullanıcı sayısı da belirsiz.


Saldırı yüzeyini azaltmak için şirket, müşterilere WAN'dan HTTP/HTTPS hizmetlerini devre dışı bırakmalarını ve yalnızca güvenilir konumlardan uzaktan erişim sağlamak için bir kısıtlı coğrafi IP listesi uygulamalarını tavsiye ediyor.


Bu yılın başlarında, Zyxel, bir saldırgan tarafından yönetici ayrıcalıklarıyla oturum açmak ve gizliliği, bütünlüğü ve güvenliği tehlikeye atmak için kötüye kullanılabilecek sabit kodlanmış bir kullanıcı hesabını "zyfwp" kaldırmak için belleniminde kritik bir güvenlik açığını yamaladı. .


Gelişme, kurumsal VPN'lerin ve diğer ağ cihazlarının, kurumsal ağlara yeni yollar bulmayı amaçlayan bir dizi kampanyada saldırganların en büyük hedefi haline gelmesiyle ortaya çıktı ve tehdit aktörlerine ağ üzerinde yanal olarak hareket etme ve casusluk ve casusluk için hassas istihbarat toplama yeteneği verdi. thehackernews'dan alıntıdır.


Hiç yorum yok: